A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: imagejpeg(): gd-jpeg: JPEG library reports unrecoverable error:

Filename: helpers/my_captcha_helper.php

Line Number: 246

شورای اسلامی شهر آران و بیدگل - نمایش اخبار - پذیرش مقاله پژوهشگری ازآران وبیدگل درنشریه آی اس آی

بازدید کل: 144692

بازدید امروز: 119

بازدید دیروز: 222

پذیرش مقاله پژوهشگری ازآران وبیدگل درنشریه آی اس آی

 

پذیرش مقاله پژوهشگر آران وبیدگل درنشریه "ای اس آی" افتخار وبرگ زرین دیگری درکلکسیون افتخارات شهرستان آران وبیدگل است ،شورای اسلامی شهر آران وبیدگل این موفقیت بزرگ راتبریک وبرای این بزرگواران ارزوی موفقیت دارد.

مقاله پژوهشگر آران و بیدگلی در نشریه آی اس آی Chemosphere منتشر شد.

با توجه به این که منابع آلاینده متعددی از جمله کارخانه فولاد و کوره های آجرپزی در اطراف شهر آران و بیدگل واقع است بنابراین مطالعه ای به مدت ۲ سال با هدف بررسی میزان آلاینده های فلزات سنگین در اندام های مختلف دو گونه جونده (موش قهوه ای و جربیل بزرگ) به انجام رسیده است.

646548

 

امیر 3 روز پیش اخبار شهر آران و بیدگل ارسال دیدگاه 24 بازدید شناسه :2802

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری آران و بیدگل، محمد زرین تاب مقاله ای با موضوع تاثیر فلزات سنگین بر جوندگان آران و بیدگل در نشریه آی اس آی Chemosphere منتشر کرد.

این مقاله توسط دکتر میرزایی عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه کاشان و محمد زرین تاب تالیف شده است.

لینک مقاله:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0045653516315922

 

خلاصه ای از مقاله به شرح زیر است:

بررسی فلزات سنگین در جوندگان شهرستان آران و بیدگل

فلزات سنگین از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط‌ زیست محسوب شده و از نظر سمی بودن در درجه اول قرار دارند. فلزات سنگین تجزیه نمی‌شوند، در زنجیره‌ غذایی به گردش در می‌آیند و حتی در مقادیر کم نیز سمی و خطرناک هستند و به ­عنوان آلاینده اصلی در گیاهان، جانوران و انسان محسوب می‌شوند. با توجه به توانایی جانوران در جذب و انباشته نمودن فلزات سنگین در اندام‌های خود، تعیین غلظت این فلزات در بسیاری از موجودات زنده، شاخصی مناسب به منظور ارزیابی سلامت اکوسیستم می‌باشد که موجب آگاهی مدیران و برنامه‌ریزان محیط­زیست از تغییرات محیطی این آلاینده‌ها و پیش‌بینی آثار جانبی آن‌ها می‌شود. یکی از گروه‌های مطلوب جانوری در این زمینه جوندگان هستند، به­طوری که جوندگان به آلودگی فلزات سنگین حساسیت بسیار زیادی دارند و همچنین الگوی توزیع فلزات سنگین در بافت‌های جوندگان بسیار شبیه به بافت­های بدن انسان است. از همین‌ رو در اغلب پژوهش­ها، از جوندگان به ­عنوان جایگزینی برای انسان‌ها استفاده می‌شود.

با توجه به این که منابع آلاینده متعددی از جمله کارخانه فولاد و کوره های آجرپزی در اطراف شهر آران و بیدگل واقع است، بنابراین مطالعه ای به مدت ۲ سال با هدف بررسی میزان آلاینده های فلزات سنگین در اندام های مختلف دو گونه جونده (موش قهوه ای و جربیل بزرگ) به انجام رسیده است.

انجام اقدامات لازم برای کنترل و کاهش مقادیر آلاینده ها در شهرستان بسیار ضروری است.

 

منابع

زرین تاب، محمد. ۱۳۹۳٫ تعیین غلظت برخی از فلزات سنگین در اندام های مختلف زاغی، موش قهوه­ای و جربیل بزرگ در شهرستان آران و بیدگل. پایان نامه کارشناسی ارشد. گروه محیط زیست، دانشگاه کاشان.

Zarrintab, M., & Mirzaei, R. (2017). Evaluation of some factors influencing on variability in bioaccumulation of heavy metals in rodents species: Rombomys opimus and Rattus norvegicus from central Iran. Chemosphere169, 194-203.

تاریخ ارسال: 1395/9/15
تعداد بازدید: 726

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: imagejpeg(): gd-jpeg: JPEG library reports unrecoverable error:

Filename: helpers/my_captcha_helper.php

Line Number: 246

ارسال نظر