A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: imagejpeg(): gd-jpeg: JPEG library reports unrecoverable error:

Filename: helpers/my_captcha_helper.php

Line Number: 246

شورای اسلامی شهر آران و بیدگل - نمایش مقالات - به بهانه هفته دولت

بازدید کل: 143994

بازدید امروز: 62

بازدید دیروز: 63

به بهانه هفته دولت

هفته سپاس

هفته دولت، هفته سپاس و قدردانی از دولت مردانی است که در راه خدمت به مردم گام برمی دارند. این هفته که به پاس گرامی داشت یاد و نام دو یار دیرین ملّت، دو اسوه خدمتگزاری و تواضع، دو انسان مخلص، شهیدان رجایی و باهنر «هفته دولت» نام نهاده شده، در بزرگداشت مقام والای انسان هایی است که تمام همتشان رفع مشکلات ملت، پیشرفت کشور، بهره گیری از نیروهای جوان، رسیدگی به مستمندان و محرومان و هزاران کار ناگفته است.

سند افتخار

هفته دولت، فرصت مناسبی است تا در خدمات ارزنده و تلاش بی وقفه دولت مردان نظام جمهوری اسلامی تأمل کنیم و پشتیبان و حامی آنان در همه زمان ها باشیم. این هفته که سند افتخار دولت مردان خدمتگزار و صاحب منصبان دلسوز است، بهترین فرصت برای بازگویی خدمات نادیدنی آنان به شمار می آید تا بدین وسیله، اندکی از تلاش و کوشش این مجموعه قدردانی شود. چه نیکوست که این هفته و هر هفته، به سخت کوشان خستگی ناپذیر عرصه مدیریت «خسته نباشید» بگوییم.

لزوم تشکیل حکومت

به سبب نیازهای گوناگون بشر، همکاری بین افراد یک جامعه برای برطرف کردن نیازهای یکدیگر لازم است. زمانی که عده ای با هم زندگی می کنند، بر سر منفعت های شخصی، اختلاف هایی بین آنان به وجود می آید و ممکن است به دلیل های گوناگون، به حق یکدیگر تجاوز کنند. در چنین شرایطی، اگر قانون مشخص و صحیحی حاکم باشد، هر کس به حق خود می رسد و به کسی ستم نمی شود از سویی، این برنامه و قانون نیز مجری می خواهد. پیاده کردن قانون، رسیدگی به وضع عمومی مردم و برقراری امنیت، در دستگاه اجرایی مناسب صورت می پذیرد. بنابراین، جامعه بشری از حکومت بی نیاز نبوده و باید دارای برنامه صحیح و قانون درست اداره جامعه باشد.

تشکیل حکومت اسلامی

قانون های اسلام به گونه ای برنامه ریزی شده که بدون «سازماندهی و تشکیلات حکومتی» اجرای همه آن ها ناممکن است. اسلام دستورهایی در زمینه امور مالی و اقتصادی مانند زکات، مالیات و... دارد که با جمع آوری آن ها، بودجه کلانی در دست حاکم اسلامی قرار می گیرد. او با قسمتی از آن، نیازمندان جامعه را به زندگی عادی می رساند و بخش باقی مانده نیز، در راه انجام امور مالی حکومت، از قبیل تهیه سلاح و تجهیزات تدارکاتی، تبلیغاتی و... هزینه می گردد. از سوی دیگر، قسمت قابل ملاحظه ای از فقه اسلامی، به امور حقوقی و قضایی، رابطه با کفار و بیگانگان، تنظیم سیاست های داخلی و امنیتی و.... پرداخته است که حتما باید توسط یک حکومت مقتدر اسلامی به سر و سامان برسد.

اهداف حکومت اسلامی

در حکومت های عالی الاهی، هدف حکومت، سازمان های دولتی، نظام ها و مقررات اجتماعی آن است که عالم انسانیت را به طرف کمال سوق دهد. در این حکومت، اغراض و منافع شخصیِ حکمرانان، هیچ گونه اصالتی ندارد. حتی تشریفات زندگی رئیس حکومت و مقامات عالی در حدودی است که مصالح عمومی اقتضا کند و چه بسا که بساط زندگی عالی ترین صاحبان مناصب حکومتی، با یک فرد عادی تفاوت چندانی ندارد. در این نظام، خواسته های مردم نیز در حد نیاز و اعتدال است. از تبعیض ها، افراط ها و تفریط ها، هر چند مورد پسند عموم باشد، جلوگیری می شود. در حکومت عالی الاهی، عنایت به تأمین خواسته های مادی مردم در حدودی است که فرد و جامعه، نه در فشار محرومیت های مادی خُرد و منحرف شود، و نه همه نیروها در راه هوا و هوس و شهرت متمرکز گردد و از کمالات عالی معنوی محروم بماند.

خدمت به محرومان

با تشکیل جمهوری اسلامی که اراده ملت بر تعیین سرنوشت خویش مشخص گردید، نور امید در دل مستضعفان و قشر محروم جامعه برافروخته تر شد. آنان که سال ها در زیر چکمه ظلم و ستم شاه، مطرود و بی پناه شده بودند، اکنون با تشکیل دولت اسلامی، تمام امیدشان به این نظام و کشور اسلامی است. از این رو، مسؤولان دولت در برابر محرومان جامعه وظیفه ای سنگین و بس دشوار دارند و باید در تمام مدت فعالیت خویش، خدمت به این قشر را از یاد نبرند و با جان و دل، در راه برآوردن خواسته های آنان کوشش کنند. حضرت امام رحمه الله نیز همیشه در سفارش های خود به دولت، خدمت به محرومان را یادآوری می کردند و می فرمودند: «دولت شما، دولت محرومین است؛ باید برای محرومین کار کنید».

ایران سرافراز

یکی از وظایف خطیر دولت، پاسداری از نهال شکوفای انقلاب اسلامی است که با خون هزاران لاله پرپرشده به بار نشسته است. از این رو، شایسته است مسؤولان دولت در راه رشد و پیشرفت همه جانبه کشور، از هیچ کوششی دریغ ننمایند. ایرانِ پیشرفته، توسعه یافته و دارای صنعت و فنّاوری، آرزوی همه خدمتگزاران دلسوز و مخلص دولت جمهوری اسلامی است. تا زمانی که ایران خود قادر به صدور علم نباشد، همه دولت مردان دست در دست هم، برای رشد و ترقی همه جانبه کشور می کوشند تا ایرانی اسلامی و سربلند در جهان امروز داشته باشیم.

استفاده از بیت المال

دولت مرد بزرگ جهان اسلام، حضرت امیرمؤمنان علی علیه السلام هیچ وقت از بیت المال استفاده شخصی نمی کرد و با اعمال خویش، کارگزاران حکومتی را هم به این کار تشویق می نمود. در یکی از شب های آغازین خلافت، امام علی علیه السلام چراغی را در اتاق بیت المال روشن کرده بود و مشغول محاسبات بود که طلحه و زبیر بر حضرت سلام کردند و گفتند: با شما کاری داریم. امام فرمود: آیا مربوط به حکومت و امور مسلمانان است، یا به امور شخصی شما ارتباط دارد؟ پاسخ دادند: امر شخصی است. امام علی علیه السلام بی درنگ چراغی را که از بیت المال روشن بود خاموش، و چراغ دیگری را روشن کرد... نیز زمانی دیگر، هنگامی که عمرو عاص، سیاست باز معروف برای کار خصوصی خود از حضرت علی علیه السلام وقت گرفت، ایشان چراغی را که با روغن بیت المال می سوخت خاموش، و در نور مهتاب با وی صحبت کرد.

رهآورد سوء مدیریت

کارگزاران نظام اسلامی و حکومت علوی، باید راه و روش صحیح مدیریت را به کار گیرند و همانند حکومتهای استبدادپیشه طاغوتی، بر مردم ستم روا ندارند. نابرابری و تبعیض، نارضایتی مردم را به همراه خواهد داشت و پیامدهای ناگواری برای حکومت به ارمغان می آورد. امیر مؤمنان علی علیه السلام در دستورالعملی طولانی به یکی از فرماندارانش در فارس، رهآورد سوء مدیریت کارگزاران را یادآور شده و فرمود: «عدالت را بگستران و از ستمکاری و سخت گیری بی جا بپرهیز؛ که ستم، موجب فرار مردم از منطقه می شود و بیدادگری، به مبارزه و خون ریزی می انجامد».

منشور دولت مردان

امیر مؤمنان علیه السلام در دوران کوتاه مدت پنج ساله حکومتش بر جامعه اسلامی، همواره مراقب اعمال و رفتار فرمانداران و کارگزاران خود در نقاط مختلف کشور پهناور اسلامی، از خراسان تا مصر بود و با مدیریتی قوی آنان را اداره می کرد. آن حضرت نامه های بسیاری می نوشت و در آن ها، اصول کشورداری را به آنان یاد می داد.

یکی از کامل ترین نامه های آن حضرت، که در بردارنده مباحث اخلاقی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی است، نامه 53 نهج البلاغه به مالک اشتر، هنگام انتخاب وی به زمامداری مصر است. بسیار نیکوست کارگزاران دولت جمهوری اسلامی نیز با سرمشق قرار دادن این منشور جامع، بر رهنمودهای برترین دولت مرد جهان، جامه عمل بپوشانند.

امتیاز ندادن به خویشاوندان

در دولت اسلامی، روانیست که مسؤولان نظام، برای خویشاوندان خود امتیاز ویژه ای قائل شوند و آنان را بر دیگران برتری دهند. روزی برادرزداه امام علی علیه السلام عبدالله بن جعفر خدمت حضرت امیر علیه السلام رسید و از اوضاع اقتصادی خود گفت و ادامه داد: عمو جان! شایسته است که امر فرمایی مقداری از بیت المال برای اداره زندگی من داده شود. سوگند به خدا برای اداره زندگی چیزی در منزل ندارم. امام پاسخ داد: «چیزی برای تو در نزد من وجود ندارد و بیت المال مسلمانان را هم نمی توانم به تو بدهم، مگر آن که به عموی خود دستور دهی تا از بیت المال دزدی کند.

مراقبت از بیت المال

یکی از دختران امام علی علیه السلام از ابو رافع، خزانه دار بیت المال اجازه گرفت که گردن بندی قیمتی را از بیت المال سه روزْ به امانت بگیرد و سپس تحویل دهد. وقتی امیر مؤمنان متوجه شد، ابو رافع را نکوهش کرده و فرمود: آیا به بیت المال مسلمانان خیانت روا می داری؟ ابو رافع گفت: من از مال خود ضمانت کرده ام. ایشان فرمود: همین امروز آن را به بیت المال بازگردان و مواظب باش دیگر این کار تکرار نشود. سپس آن حضرت به دخترش فرمود: آیا همه زنان انصار و مهاجر می توانند از وسایل زینتی بیت المال استفاده کنند.

دیدار با مردم

ارتباط نزدیک با مردم و پرهیز از هر گونه دوری و فاصله گرفتن از آنان، از وظایف اصلی زمامداران و کارگزاران نظام اسلامی است که در منابع دینی، تأکید فراوانی به آن شده است. پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و امیر مؤمنان علیه السلام ساعتی را برای ملاقات و رابطه مستقیم با مردم قرار می دادند و در روایات بسیار، حکمرانانی را که خود را از مردم دور نگه می دارند، نکوهش شده اند. امام علی علیه السلام در این باره فرموده اند: «هر زمامداری که خود را از نیازهای مردم دور نگه دارد، خداوند در روز قیامت نیازهای وی را برطرف نمی کند». نیز آن حضرت در فرمان خود به مالک اشتر می فرماید: «دوری و پنهان بودنت از مردم طولانی نشود؛ زیرا دوری زمامداران از مردمِ جامعه، موجب نوعی تنگ خویی و کم اطلاعی در امور جامعه است. نهان شدن از مردم، زمامداران را از دانستن آن چه بر آنان پوشیده است، بازمی دارد. پس کار بزرگ، اندک و کار اندک، بزرگ جلوه می کند».

وفای به عهد

وفای به عهد، یکی از عالی ترین فضیلت های اخلاقی انسان به شمار می آید و از ارزش هایی است که در میان اقوام و ملت های گوناگون با هر عقیده و مسلکی که باشند، از احترام و اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از عوامل موفقیت کارگزاران و مسؤولان، داشتن پایگاه مردمی و اعتماد عمومی است. عمل کردن مسؤول به گفته خود و راست بودن وعده های وی، اصلی ترین عامل جلب اعتماد عمومی در جامعه به شمار می آید. بر این اساس، حضرت علی علیه السلام در فرمان خود به مالک اشتر، او را از هر گونه تخلف به وعده منع می کند و می فرماید: «مبادا به مردم وعده ای بدهی و سپس خُلف وعده نمایی. عمل نکردن به وعده ها، خشم خدا و مردم را برمی انگیزاند که خدای تعالی فرمود: گناه و دشمنی بزرگی است نزد خدا، این که چیزی را بگویید و به آن عمل نکنید».

ثبات دولت

عدل و دادگری، از اساسی ترین ویژگی های اخلاقی کارگزاران نظام اسلامی است و در متون دینی، تأکید فراوانی بر این ویژگی مسؤولان حکومتی شده است. امیر مؤمنان علیه السلام پیوسته والیان و نمایندگان خود را در شهرها، به رعایت عدالت با مردم سفارش می نمود و رفتار و سیره نورانی خود ایشان در تقسیم بیت المال و امور حکومتی دیگر، بهترین الگو و اسوه برای همه زمامداران حکومت ها، به ویژه مسؤولان حکومت اسلامی است. آن حضرت در عهدنامه مالک اشتر، خطاب به وی نوشتند: «همانا بالاترین روشنی چشم زمامداران، برپایی عدالت در جامعه و آشکار شدن محبت مردم است». ایشان هم چنین در بیانی گهربار می فرماید: «ثبات و پا برجا بودن دولت ها، به سبب عدل و قوانین عدالت محور است». و «عدالت، برکات را دو چندان می کند».

دولت اسلامی در اندیشه امام خمینی رحمه الله

نقش مردم در تقویت نظام

پشتوانه اصلی برنامه های دولت، حضور مردم و حمایت های بی دریغ آنان از دولت مردان است. حضرت امام خمینی رحمه الله همواره در سخنان خود، به حضور جّدی ملت تأکید داشتند و صاحبان اصلی این کشور و انقلاب را، مردم می دانستند. ایشان در یکی از سخنرانی های خویش فرمودند: «این ملت است که آمد و شما را از این همه گرفتاری ها بیرون آورد و با رأی خودش، مجلس درست کرد و جمهوری اسلامی را تنفیذ کرد و رئیس جمهور درست کرد و آن ها هم دولت درست کردند. همه چیزهایی که ما داریم، از این مردم است... تا این مردم را دارید، خوف این که بتوانند به شما آسیب برسانند، هیچ نداشته باشید».

هماهنگی دولت و مردم

از آن جایی که مردم نقش اصلی و محوری در پیروزی انقلاب و برپایی حکومت اسلامی داشتند، برنامه های دولت نیز باید با خواست های اساسی آنان هماهنگ باشد و دولت مردان، برنامه ریزی کشوری را هم سو با نیازهای ملت سامان دهی و تنظیم کنند. بنیان گذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی رحمه الله با تأکید بر این مسأله فرمودند: «در رأس برنامه های دولت، باید این مطلب باشد که این هماهنگی را حفظ بکنند و خیال نکنند که ما دولت هستیم و باید مسأله ای را که مطرح می کنیم، ملت بپذیرد؛ چه روی مصالحش باشد، چه نباشد... شما نمی توانید کارهایی را که الآن در ایران هست انجام دهید، الاّ با هماهنگی با ملت. هماهنگی با ملت هم این است که شما توجه کنید به خواست های این ها».

دولت و جلب رضایت مردم

اقتدار هر کشوری، به حمایت آحاد ملت آن کشور وابسته است و تا زمانی که مردم از خدمات دولت خود راضی و خشنود باشند، همواره در صحنه بوده و دولت خود را پشتیبانی خواهند کرد و البته همه حکومت ها موظف به جلب رضایت مردم هستند. رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام رحمه الله در این زمینه فرمودند: «تا ملت در کار نباشد، نه از دولت و نه از استانداران کاری نمی آید؛ یعنی همه دستگاه های دولتی به استثنای ملت، کاری ازشان نمی آید. از این جهت، همه ما و شما آقایان و آن هایی که در اختیار شما هستند، همه باید کوشش کنید که رضایت مردم را جلب بکنید در همه امور».

مثل علی علیه السلام باشید!

حضرت امام خمینی رحمه الله بارها به مناسبت های مختلف، خدمت صادقانه و خالصانه به محرومان، و دلسوزی و حمایت از آنان را به مسؤولان یادآور می شدند و می فرمودند: «دولت واقعا باید با تمام قدرت، آن طوری که علی علیه السلام برای محرومین دل می سوزاند، این هم با تمام قدرت دل بسوزاند برای محرومین؛ مثل یک پدری که بچه هایش اگر گرسنه بمانند، چطور با دل افسرده دنبال این می رود که آن ها را سیر بکند. یک دولت امیر المؤمنین باید این طور باشد». ایشان در جای دیگر، خطاب به اعضای هیأت دولت فرمودند: «در هر صورت، آنی که برای شما مهم است، خدمت کردن به همه طبقات، خصوصا مستضعف ها، خصوصا محرومینی که در طول تاریخ محروم بوده اند، [باشد]».

حقوق مردم بر دولت

مردم شریف و شجاع ایران، همیشه به وظایف خود در قبال انقلاب و کشور عمل کرده اند؛ ازاین رو، حق بزرگی بر گردن مسؤولان نظام دارند. رهبر روشن ضمیر انقلاب، حضرت امام خمینی رحمه الله فرموده اند: «مردم، دِین خودشان را به جمهوری اسلامی تاکنون ادا کردند و به تکلیف خودشان عمل کردند. مردم به آقای رئیس جمهور به آن شورا رأی دادند، حالا نوبت آقایان است که در مقابل این همه زحمتی که آن ها کشیدند و محبتی که آن ها کردند و فداکاری ها که آن ها کردند، حالا نوبت آقایان است... نوبت شماست که باید این دِین را به این مردمی که شما را نشاندند به این مسند، دِین خودتان را عمل بکنید، ادا کنید به مردم» و در جایی دیگر فرمودند: «این ها (مردم) حق دارند به ما و به شما، خیلی حق دارند. وقتی دولتی پیش می آید، آن هم دولتی است که مردم به آن حق دارند، شما باید خدمت کنید به مردم. همه باید خدمتگزار این ها باشیم و شرافت همه ما به این است که خدمت به خلق خدا کنیم».

پاسخگویی

شایسته است مسؤولان، پیوسته درباره عملکرد خود در دوره مدیریتشان پاسخگو باشند و گزارشی از فعالیت های خود را به مردم ارائه دهند. با توجه به این که امسال از سوی رهبر معظم انقلاب، سال پاسخگویی مسؤولان نامیده شده است، بسیار نیکوست که این گزارش ها دقیق تر از همیشه باشد. حضرت امام رحمه الله نیز همواره بر بازگو کردن خدمات ارزنده قوّه های سه گانه به مردم تأکید فراوان داشتند و می فرمودند: «من باید عرض کنم که دولت ما، دولتی است که از بس حسن نیت دارد، مسائل خودش را ذکر نمی کند و از اول من مکّرر این را گفته ام که شما کارهایی که می کنید به مردم بگویید... شما باید دائما، خدمت هایی را که کردید و من می دانم خدمت های بسیار زیاد و ارزنده ای بوده است، این ها را ذکر کنید برای مردم».

ضرورت انتخاب صالح

در جمهوری اسلامی ایران، هم چون بسیاری از کشورهای جهان، رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت و قوه اجرایی با رأی مستقیم مردم انتخاب می شود. و در این هنگام، مردم باید با تیزبینی و آگاهی بیش تر در این انتخاب حاضر شوند و سرنوشت چهارساله کشور خود را تعیین کنند. حضرت امام رحمه الله همیشه مردم را به انتخاب اشخاصی که از درون توده مردم بوده و درد جامعه را چشیده باشند، توصیه می کردند و می فرمودند: «توجه داشته باشند رئیس جمهور و وکلای مجلس، از طبقه ای باشند که محرومیت و مظلومیّت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند؛ نه از سرمایه داران و زمین خواران و صدرنشینانِ مرّفه و غرق در لذات و شهوات، که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پا برهنگان را نمی توانند بفهمند».

وظایف مردم

مردم در کنار خواسته های مشروع خود از دولت، وظایفی را نیز در قبال آن بر عهده می گیرد. نظارت بر کارهای دولت و حمایت از برنامه های اصلاحی و سازنده مسؤولان، از شمار کارهایی است که ملت می تواند برای شکوفایی و سرافرازی کشور خود انجام دهد. معمار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی رحمه الله پیوسته به مردم سفارش می نمودند که در صحنه باشند و بر کارهای دولت و مجلس نظارت کنند و حامی آنان باشند. بخشی از سخنان و نصایح آن عزیز سفر کرده به این شرح است: «ملت باید ناظر باشد به اموری که در دولت می گذرد» و در جایی دیگر فرمودند: «یک کشور، وقتی آسیب می بیند که ملتش بی تفاوت باشند. ملت همه باید حاضر باشند در مسائل سیاسی. مردم نباید کنار بروند. اگر مردم کنار بروند، همه شکست می خوریم. حضور شما مردم عزیز و مسلمان در صحنه است که توطئه های ستمگران و حیله گران تاریخ را خنثی می کند».

تهیه:احمدرضا سعیدی

تاریخ ارسال: 1393/6/2
تعداد بازدید: 3978

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: imagejpeg(): gd-jpeg: JPEG library reports unrecoverable error:

Filename: helpers/my_captcha_helper.php

Line Number: 246

ارسال نظر